LiveZilla Live Help

آزمون GRE

نمره‌ی این امتحان برای دانشگاه‌ها مهم است. بعضا دانشجویان با رزومه های بسیار قوی با داشتن یک نمره GRE کم شانس خود را برای گرفتن پذیرش از دست می‌دهند.

نوع عمومی امتحان GRE ورقه‌ای شامل سه بخش می‌باشد:

  • Quantitative (ریاضیات)
  • Verbal (واژه)
  • Analytical Writing (بخش نوشتاری)

بخش ریاضیات این امتحان بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست. شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد. نمره این بخش از 800 می‌باشد که معمولا 8% از افرادی که در این امتحان شرکت می کنند این نمره را کسب می کنند.

توصیه به کسانی که به دنبال بورس‌های تحصیلی می‌باشند: گرفتن نمره کمتر از 800 نشان می‌دهد که شما خیلی هم با دقت نیستید. لذا خواندن این بخش حتما توصیه می شود. حتما چند دوره از امتحانات قبلی را بزنید تا کاملا به نوع سوالات آشنا شوید و تعداد اشتباهات خود را کاهش دهید و سرعتتان در زدن تستها افزایش پیدا کند.

همچنین در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد، برای مجموع نمره ریاضیات و واژه حد نسابی مانند 1100، 1200، 1250، و حتی بیشتر یعنی 1350 نیز تعیین میشود. پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید.

Quantitative

در امتحان ورقه ای 2 سری سوال 30تایی برای بخش ریاضیات باید جواب دهید که اگر 2 یا حتی در برخی امتحانات تا 4 غلط نیز داشته باشید نمره شما 800 خواهد بود. بخشی که در این امتحان امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش سوالات نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و از شما چند سوال پرسیده می شود. در این بخش دقت بیشتری نمایید (خیلی از دوستان سوالات نموداری را بعد از پاسخ به سایر سوالات جواب میدهند).

Verbal

تمام این امتحان بخش واژه آن است که نیاز با دانش بسیار بالایی از دایره لغات پیچیده ای دارد که بعضا معنی فارسی آن نیز به گوش ما نخورده است. سوالات این بخش 5 گزینه ای است و نمره منفی ندارد. دوستان، موفقیت در این بخش نیز دور از دسترس نیست. ولی نیاز به زمان نسبتا زیادی دارد. این بخش شامل دو سری سوال 38تایی می باشد کسب نمره بالای 400 از 800 در این امتحان واقعا خوب است و شما با کسب مجموع 1200 حتی در 10 دانشگاه اول آمریکا نیز شانس دارید. هر کدام از این 38 سوال در 4 فرم زیر می باشند:

  • بخش مترادف و متضاد: در این بخش شما باید از 5 گزینه یک کلمه را که مخالف کلمه داده شده است را علامت بزنید.
  • بخش جای خالی: یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک یا دو جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید.
  • بخش تطابق لغات: دو لغت مانند (کتاب، دفتر) داده می شود. در 5 گزینه شما باید شبیه ترین گزینه را که ارتباط آنها مانند این جفت می باشد را پیدا نمایید.
  • خواندن: در این بخش دو یا سه متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید.

Analytical Writing

شامل نوشتن دو انشا می باشد.

انشای اول دارای 45 دقیقه و دومی دارای 30 دقیقه زمان است. در بخش اول به شما دو موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکلتر است. شما باید یکی را به دلخواه انتخاب کرده و برای آن بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند. نمره این بخش نیز از 6 محاسبه می شود که نمره 4 واقعا خوب است و گرفتن ان از معادل تافل آن سخت تر است. البته لازم به ذکر است که من کسانی را دیده ام که نمره این بخش آنها از تافل بیشتر بوده است که من فکر می کنم تصادفی بوده است.

در بخش دوم، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده می شود. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینطور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را باز کنید. یک مژده بسیار خوب این است که از آنجاییکه ما ایرانیها فقط یاد گرفته ایم از یک کار خوب فقط جنبه های کوچک منفی آن را پیدا کنیم و بکوبیم در این بخش نیز جزو شرکت کننده های موفق هستیم. البته پیدا کردن بخش های منفی آن نیز کار سختی نیست.

نکته بسیار مهم

دوستان، کلا نوشتن یک انشا خوب احتیاج به حرافی زیاد دارد که در تافل این کار بسیار خوب است که شما هر چه می توانید موضوع را بشکافید و با دلایل متفاوت عقیده خود را پشتیبانی کنید. مثلا اگر در تافل با دلایل خود ثابت کنید که سیگار کشیدن خوب است، شما نمره را خواهید گرفت. ولی در این امتحان تحلیل صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید با دقت موضوع را بشکافید. در غیر این صورت نمره ای بیشتر از 3.5 به دست نمی آورید.

باز هم به کسانی که برای دکترا به دنبال بورس تحصیلی می گردند این بخش نیز بیشتر توصیه می شود. کسانی که این امتحان را به صورت موازی با تافل (آیلتس) می خوانند و زمان نسبتا مناسبی نیز در اختیار دارند می توانند روی بخش نوشتاری GRE و بخش جای خالی و خواندن Verbal بیشتر سرمایه گذاری نمایند.

در امتحان بعد از بخش نوشتاری، سوالات ریاضی و واژه در یک دفترچه داده میشود که به صورت یکی در میان می باشند. (یعنی بخش اول واژه و بعد ریاضی و مجددا بخش سوم واژه و بخش آخر ریاضی می باشد). طبق قانون امتحان که از سوی ETS تعیین شده، شما باید هر بخش را در زمان قانونی آن به پایان برسانید و حق بازگشت به عقب و یا رفتن جلوتر را ندارید؛ گرچه در حوزه های امتحانی در ایران نیز کم و بیش این قانون اجرا می شود اما در برخی از حوزه های امتحانی سخت گیری های مراقبین کمتر است. این را به خاطر داشته باشید که به هر حال هیچ وقت تقلب و قانون شکنی کار درست و پسندیده ای نیست.

منابع برای این امتحان

این امتحان مانند تافل به تعدادی منبع خلاصه نمی‌شود. در این امتحان حد نهایی وجود ندارد و نسبی است. (یعنی هر چه قدر هم که لغت بخوانید نمی توانید 800 بگیرید.)

کتاب کاپلان در این امتحان بیشتر از کتب دیگر توصیه می‌شود.

بخش ریاضی کتاب بارونز برای کسانی که می خواهند برای اطمینان بیشتر مروری بر ریاضیات داشته باشند توصیه می‌شود. سطح امتحان از این کتاب ساده‌تر می‌باشد.

حتما اگر زمان دارید لیست موضوعات بخش نوشتاری را از سایت http://www.ets.org دریافت و مرور کنید. چرا که در برخی از آنها لغاتی به چشم می خورد که برای شما آشنا نیستند. این کار اعتماد به نفس شما را نیز در سر جلسه افزایش می دهد، چرا که این اولین بخش امتحان می‌باشد.

موسسه ای در میدانِ هفت تیرِ تهران وجود دارد که زیر نظر دکتر برزآبادی ریاست بخش زبان سازمان سنجش اداره می‌شود. شرکت در کلاس‌های این مؤسسه توصیه نمی‌شود ولی جزوات امتحان GRE آن خوب است.

 کتاب 1100 واژه منبع مناسبی برای بخش واژه می‌باشد. مطالعه این کتاب با زدن ۳۷ دوره تست مذکور احتمال دریافت نمره‌ی بالای ۴۰۰ را بسیار افزایش می‌دهد.

در پایان به اطلاع میرساند ملاک جدید نمرات در جدول زیر می باشد.

جدول بازنگری نمرات GRE قبل از آگوست 2011

Scores Reported*

Measure

200 – 800 ,in 10 point increments

Verbal Reasoning

200 – 800 ,in 10 point increments

Quantitative Reasoning

0 – 6 ,in half - point increments

Analytical writing

 

جدول بازنگری نمرات GRE بعد از آگوست 2011

Scores Reported

Measure

130 – 170 ,in 1 point increments

Verbal Reasoning

130 – 170 ,in 1 point increments

Quantitative Reasoning

0 – 6 ,in half point increments

Analytical writing

 

اعتبار نمره GRE به مدت 5 سال می باشد