LiveZilla Live Help

میزان رضایت تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های آلمان

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز آمار و اطلاعات دانشگاه‌های آلمان، اغلب دانشجویان دانشگاه‌های این کشور از شرایط تحصیل در آلمان رضایت دارند. میزان این رضایت اما با درنظرگرفتن فاکتورهای مختلف، متفاوت است.

 

به تازگی مرکز آمار و اطلاعات دانشگاه‌های آلمان اقدام به انتشار نظرسنجی کرده که در سال ۲۰۱۲ میلادی در میان دانشجویان این کشور به صورت آن‌لاین صورت گرفته است.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از ۶۱ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های آلمان از شرایط تحصیلات عالی در این کشور "راضی" و یا "بسیار راضی" هستند.
این پژوهش در میان بیش از ۵۰ هزار دانشجوی دانشگاه‌های آلمان صورت گرفته است. در این نظرسنجی دانشجویان به پرسش‌های تستی مختلفی درباره شرایط تحصیلی‌شان در دانشگاه‌های آلمان پاسخ داده‌اند.

تفاوت در میزان رضایت از تحصیل در مراکز آموزش عالی

نکته جالب درباره این نظرسنجی این است که دانشجویان مدرسه‌های عالی در آلمان (Fachhochschule) در مقایسه با دانشجویان دانشگاه‌های آلمان (Universität) رضایت بیشتری نسبت به شرایط تحصیلی‌شان دارند. بر طبق نتایج این نظرسنجی میزان رضایت از تحصیل در بین دانشجویان مدرسه‌های آموزش عالی ۶۵ درصد و در بین دانشجویان دانشگاه‌های آلمان ۵۹ درصد است.
گفتنی است، موقعیت دانشگاه‌های آلمان در مقایسه با نظرسنجی مشابهی که در سال ۲۰۰۸ میلادی صورت گرفت، به مراتب ارتقا یافته است. در نظرسنجی سال ۲۰۰۸ میزان رضایت دانشجویان دانشگاه‌های آلمان ۵۰ درصد و میزان رضایت دانشجویان مدرسه‌های آموزش عالی ۶۲ درصد اعلام شده بود.
از سوی دیگر بر طبق آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات دانشگاه‌های آلمان ۷۲ درصد از دانشجویان این کشور از سطح و توانایی علمی استادهای دانشگاه‌های آلمان رضایت دارند.
البته کیفیت آموزش نتوانسته چندان مورد توجه دانشجویان قرار گیرد، به طوری که تنها ۴۵ درصد از دانشجویان از این نقطه نظر از سیستم آموزشی رضایت دارند.

خواست دانشجویان برای حمایت از ورود به بازار کار

آنچه دانشجویان دانشگاه‌های آلمان بر اساس این نظرسنجی در پی بهبود آن هستند، کمک به ورود آنان به بازار کار از طریق حمایت‌های دانشگاه‌ها است. در نتایج این نظرسنجی آمده است که تنها ۲۵ درصد از دانشجویان از میزان حمایت دانشگاه برای ورود به بازار کار فارغ التحصیلان، رضایت دارند.
بسیاری از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی خواستار پشتیبانی بیشتری در این زمینه از سوی نهادهای آموزش عالی شده‌اند.
از دیگر نکاتی که در مورد نتایج این نظرسنجی حائز اهمیت است، می‌توان به تفاوت‌های کیفی میان دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی در آلمان اشاره کرد. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی یادشده بر این باورند که فضای فرهنگی دانشگاه و برنامه‌های مربوط به آن به مراتب از وضعیت مدرسه‌های عالی متنوع‌تر است. همچنین دانشجویان از برنامه‌های ورزشی و تغذیه در دانشگاه نیز رضایت بیشتری دارند.  

علاوه بر این، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد، دانشجویان مدرسه‌های عالی در آلمان برای گذراندن دوره‌های کارآموزی که بخش مهمی از دوران تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را تشکیل می‌دهد، بیشتر مورد حمایت مسئولان آموزشی قرار می‌گیرند. این در حالی است که دانشجویان دانشگاه‌های آلمان در این بخش خواستار حمایت و برنامه‌ریزی گسترده‌تری از سوی مسئولان دانشگاه شده‌اند