LiveZilla Live Help

آزمون TOLIMO چیست؟

اندیشه پارسیان

 

آزمون  TOLIMO چيست؟

تولیمو يا   TOLIMO ، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization     آزمونی استاندارد است برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی متقاضیان  که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحي و اجرا مي شود . بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند زیرا داشتن یک نمره زبان (TOLIMO، TOEFL، MCHE و ...) برای قبولی در آزمون دکترا لازم است.

سوالات در این آزمون به دو دفترچه تقسیم بندی شده است . دفترچه اول که به صورت تشریحی است شامل يک سوال تشریحي نوشتاری (Writing) است و متقاضی 30 دقيقه زمان دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنويسد. و دفترچه دوم که به صورت تستی است شامل 140 سوال تستی در زمینه ساختار و نوشتار زبانی (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهي يا شنيداري (Listening comprehension) مي باشد که داوطلبان بايد طبق زمان بندی زير به اين سوالات پاسخ بدهند:

- ساختار و نوشتار زبانی (40 سوال و مدت پاسخگويي 30 دقيقه)
- خواندن و درك مطلب (50 سوال و مدت پاسخگويي 55 دقيقه)
- درك مطلب شفاهی (50 سوال و مدت پاسخگويي 35 دقيقه)


در جلسه این  آزمون متن سوالات بخش شنيداري از بلندگو فقط یک بار پخش مي شود و قابل تکرار نیست و داوطلبان بايد با توجه به متن سوال که از بلندگو پخش مي شود، نسبت به انتخاب يکي از 4 گزينه اقدام نمايد. لهجه پخش شده توسط فایل صوتی ممكن است با لهجه بريتيش يا آمريكايي باشد. سوالات در این آزمون نمره منفی ندارد.
نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره كل منظور می شود. دامنه نمره كل از ۳۱۰ تا ۶۷۷است.
نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و كمتر از۴۷۹ضعیف تلقی می شود.
لازم به ذكر است كه بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد كه در كنار نمره كل در كارنامه درج می شود . نتايج آزمون معمولا بين 30 تا 40 روز پس از آزمون آماده مي شود و از طريق سايت سازمان سنجش منتشر مي شود .

این آزمون در طی سال توسط سازمان سنجش آموزش کشور چند بار در مراکز مختلف استان های کشور اجرا می شود . تاریخ برگزاری آزمون بعدی TOLIMO  در مرکز تهران طبق اعلام سازمان سنجش مورخ 95/6/25 می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به قسمت ثبت نام آزمون تولیمو وب سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org  مراجعه نمایید .