LiveZilla Live Help

آزمون SAT

 

اندیشه پارسیان

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT  مخفف  Test   Scholastic Assessment آزمون استانداردی است که جهت ورود به کالج و بعضی از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی Undergraduate مورد نیاز میباشد. این آزمون که پس از اتمام دوره متوسطه و برای ورود به دانشگاه های آمریکا برگزار می شود.در دو نوع General و Subject برگزار می شود و در ایران برگزار نمی شود . آزمون SAT  در کشور ترکیه نیز جهت اخذ پذیرش توسط دانشجویان خارجی تبار در مقطع کارشناسی دارای اعتبار بوده و از سوی The College Board ترتیب داده می شود. مدت اعتبار نتیجه آزمون مذکور همانند سایر آزمونهای ورودی دانشگاهها دو سال می باشد.

آزمون SAT سالانه ۷ مرتبه در کشور ایالات متحده ی آمریکا  و سالانه ۶ مرتبه در دیگر کشور ها برگزار می شود. SAT هر ساله در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می و ژوئن ارائه می شوند.

آزمون SAT متشکل از دو بخش آزمون SAT1 و SAT2 می باشد. برای آن دسته از داوطلبانی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در  دانشگاههای برتر کشور ایالات متحده آمریکا را دارند، شرکت در آزمون SAT2 و برای آن دسته از دانشجویان خارجی تباری که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرکت در آزمون SAT1 کفایت می نماید. هزینه برگزاری امتحانSAT برای هر نفر  حدود50 دلار می باشد. 

امتحان شامل ۳ قسمت ریاضی، درک مطلب و انشا است که هر کدام نمره‌ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ دارند. در آخر نمره ۳ امتحان را با هم جمع می‌کنند. میانگین نمرات این آزمون را می توان بدین صورت بیان کرد :

۴۸۷ نمره در نگارش انشا-  ۵۱۳ نمره در ریاضی -۴۹۷ نمره در درک مطلب

امتحان ریاضی در SAT به سه بخش تقسیم می‌شود که دو بخش آن ۲۵ دقیقه زمان دارد و بخش دیگر ۲۰ دقیقه . امتحان شامل سوالات تستی و تشریحی است که تعداد سوالات تستی بیشتر از تشریحی است قسمت درک مطلب آزمون به سه قسمت تقسیم شده که دو بخش ۲۵ دقیقه ایست و ۱ بخش ۲۰ دقیقه‌است .این قسمت بیشتر دایره لغات شرکت کنندگان را مورد ارزیابی قرار می دهد .

در بخش انشا نیز شرکت کنندگان بر اساس موضوع گفته شده یک انشا می‌نویسد

از منابع اصلی آزمون های عمومی و موضوعی SAT می توان به کتاب های موسسه کالج‌ بورد که متولی برگزاری این آزمون است اشاره کرد،. کتاب The Official SAT Study Guide در آزمون عمومی و کتاب The Official  Study Guide for All SAT Subject Tests در آزمون موضوعی نیز مرجع های اصلی این آزمون هستند. در کنار موسسه کالج‌بورد انتشارات بارونز و کاپلان نیز منابع مناسبی برای آزمون SAT در بخش های درک مطلب، نوشتار و ریاضیات منتشر کرده اند.