LiveZilla Live Help

آزمون GRE

اندیشه پارسیان

آزمون GRE مخفف Graduate Records Examination  آزمونی است مورد نیاز مقاطع تحصیلی کارشناسی به بالا که توانایی ها و دایره معلومات فرد را مورد ارزیابی قرار می دهد . بسیاری از دانشگاه های آمریکایی و کانادایی داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط اصلی ادامه تحصیل در دانشگاه خود به حساب می آورند چرا که معتقدند دانشجوی ورودی به این دانشگاه ها باید به غیر از یادگیری مطالب علمی و تخصصی رشته خود ، در زمینه هایی همچون سیاسی و ... نیز قدرت استنتاج مطالب و درک عمومی را داشته باشد . به همین جهت است که در این آزمون واژگان از سطح دشواری بالاتری نسبت به سایر آزمون ها برخوردار هستند .

این آزمون در دو سطح General (عمومی) و Subject(تخصصی) برگزار می‌شود . این آزمون دارای 3 قسمت درک زبانی (واژگان)  (verbal section)، کمی (quantative section)و قسمت تحلیلی (analytic writing section) است. در قسمت مربوط به درک واژگان که شامل 2 سری سوال 20 تایی است و مدت پاسخ گویی به آن 30 دقیقه است ، معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود سطح دشواری این کلمات به گونه ایی است که لغات برای اکثر شرکت کنندگان نا آشنا می باشد و هدف آن سنجش میزان دایره لغات شرکت کننده است . نمره این بخش بین 170-130 محاسبه می شود . . قسمت کمی شامل سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای جهت ارزیابی توانایی اولیه شرکت کننده است  و شامل 2 سری سوال 20 تایی است و مدت پاسخ گویی به آن 30 دقیقه است ، نمره این بخش نیز بین 170-130 می باشد  . قسمت تحلیلی آزمون هم که به صورت نوشتاری است شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است و در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می‌باشد و از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوعی مشخص متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند.  نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

این آزمون به دو صورت CBT و PBT برگزار می‌شود اما در ایران فعلا فقط به صورت(Paper Base Test) PBT  برگزار می‌گردد. مبلغ ثبت نام در این آزمون حدود 195 دلار می باشد.

در ایران این آزمون فعلاً در ۹ مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد.

جهت آشنایی بیشتر  با لیست موضوعات بخش نوشتاری این آزمون می توانید به سایت http://www.ets.org/ مراجعه نمایید .